image description

جزئیات خبر

اتفاق مهم از هفته آینده | دستور بورسی رئیس جمهور به وزیر اقتصاد

اتفاق مهم از هفته آینده | دستور بورسی رئیس جمهور به وزیر اقتصاد

براساس دستور وزیر اقتصاد دو رویداد جدید هفته آینده در بورس از سرگرفته میشود؛ بنابراین از هفته آینده بورس املاک زاه اندازی میشود و عرضه اولیه در دو بار در هفته انجام میشود.
 

به گزارش «دنیای بورس»، فرهاد دژپسند در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری ایجاد پنجره واحد برای ورود شرکت‌های بخش خصوصی به بازار سرمایه، گفته است: شرکت‌هایی که در بورس پذیرش می‌شوند شفاف هستند، اما بسیاری از این شرکت‌ها نگران بودند که سازمان امور مالیاتی به پرونده‌ها ورود پیدا کند؛ به همین دلیل در شورای هماهنگی اقتصادی مصوبه‌ای تصویب کردیم که براساس ان سازمان مالیاتی به جز سال ۹۸ که صورت‌های مالی مشخص شد به پرونده‌های سال‌های قبل شرکت‌ها مراجعه نخواهد کرد.

پیش تر هم نسبت به حذف مالیات شرکت های بورسی که در آستانه پذیرش هستند، وزیر اقتصاد دستوراتی را لحاظ کرده بود که قرار است به زودی به اجرا گذاشته شود. دولت برای تولیدکنندگان بورسی و غیربورسی تصمیمات جدی دیگری را برای رفع موانع آنان در دستور کار دارد.

در همین حال دژپسند همچنین با اشاره اینکه  بورس حامی سهامداران خُرد است و از اعمال ضوابط و مقررات دست بر نمی‌دارد، گفته است: با تامین اجتماعی و شستا تفاهم کردیم ۲۱ شرکت بورسی عرضه اولیه داشته باشند. به گفته وی بر این مبنا از هفته آینده عرضه‌های اولیه در دو روز عرضه می‌شود. فردا قرار است سرمایه گذاری سیمان تامین عرضه اولیه شود، البته برخی اخبار هم حکایت از این دارد که سیمان آبیک (شرکت ایجاد سیمان تامین) قرار است در هفته های آینده عرضه اولیه شود.

وی درباره تشکیل بورس املاک و مستغلات هم گفته است: موفق شدیم با همکاری سازمان بورس اولین جلسه را در این رابطه برگزار کنیم. وزیر اقتصاد با اشاره اینکه ۱۲ حوزه درگیر بورس مستغلات هستند، تصریح کرد: بسیاری از سازمان ها، همچون بنیاد مستضعفان. بنیاد شهید، ستاد فرمان امام، تامین اجتماعی و دانشگاه آزاد اعلام آمادگی کردند تا املاک خود را در این بورس برای فروش عرضه کنند. روز یکشنبه هم در خصوص راه اندازی بورس املاک با حضور وزیر اقتصاد جلسه ای تشکیل شده بود که نشان از نهایی شدن این قضیه دارد. در این میان برخی نسبت به کارآمدی بورس املاک در شرایط فعلی اقتصاد ایران ابراز تردید می کنند.

 

دستور رئیس جمهور بورسی به وزیر اقتصاد

رئیس جمهور وزارت اقتصاد را مامور کرد پیشنهاد وزارت ارتباطات بر تعریف بسته های «اعتبار مالیاتی» به جای «معافیت مالیاتی» برای شرکت های نوآور را بررسی و برای اجرایی نمودن آن برنامه ریزی کند.

رئیس جمهور از وزیر اقتصاد خواست تسهیل شرایط ورود شرکت های فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال به بورس را پیگیری کرده و حتی الامکان یک بازار اختصاصی به منظور پذیرش شرکت های دانش بنیان و فعال در حوزه اقتصاد دیجیتال ایجاد شود.

در این جلسه گزارش وزیر ارتباطات درباره ایجاد مشاغل جدید در دوره کرونا ارائه شد که براساس آن موضوعات سلامت الکترونیک، سرگرمی آنلاین، خدمات حمل و نقل اینترنتی کالا و همچنین خدمات آموزش مجازی و امنیت فضای مجازی از حوزه هایی عنوان شدند که در دوره ی کرونا رونق نسبی یافته اند.

طبق این گزارش، تلاش دولت در توسعه زیرساخت های ارتباطی در چند سال گذشته باعث شد که در شرایط پیش آمده در دوره شیوع جهانی کرونا، بخش های مختلف اقتصادی و خدماتی بتوانند رویکرد جدیدی را در ادامه فعالیت های خدماتی و اقتصادی خود در پیش گیرند و به واسطه همین تلاش ها امکان ارائه خدمات دیجیتالی فراهم شد که در روزهای کرونایی، نقش یک ناجی را داشته باشد.

درحال حاضر به واسطه تلاش های دولت فرصت های خوبی برای سرمایه گذاری ها و برنامه های توسعه ای فراهم و متمرکز شده است و این زیرساخت در آینده با سرعت بیشتری توسعه خواهد یافت. شیوع این ویروس فرصت هایی را برای رونق صنعت تجارت الکترونیک و آموزش آنلاین فراهم کرد که نمونه های آن را در بورس، بیمه، مالیات خرید آنلاین، خدمات آنلاین، جلسات و کنفرانس های آنلاین و آموزش درسی و دانشگاهی آنلاین مشاهده می کنیم. تغییر در الگوی خرید و افزایش حدود 40 درصدی فروش اینترنتی و آشنا شدن مردم با فرهنگ تجارت آنلاین از همین دستاوردها و گام مهمی برای تبدیل شیوه های سنتی به مدرن است.

با ما در تماس باشید

image description