image description

جزئیات خبر

پیش ­بینی از آینده صنعت پالایشی در جهان

پیش ­بینی از آینده صنعت پالایشی در جهان

پالایشگران آمریکایی می­گویند میلیون­ها بشکه از ظرفیت جهانی پالایش نفت که به خاطر شیوع کرونا از دست رفته، ممکن است هرگز به بازار برنگردد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مدیران فیلیپس­66 و پی­بی­اف به سرمایه­ گذاران گفته ­اند بخشی از ظرفیت پالایش که در حال حاضر خارج از تولید است بسته به وضعیت آینده کرونا می­تواند همینطور باقی بماند و افزودن ظرفیت جدید هم احتمالا به تعویق خواهد افتاد

جفری دیترت، معاون ارتباط با سرمایه ­گذاران در فیلیپس­66 در این باره می­گوید: «حتی در شرایط خوب، این پروژه ­ها احتمالا به تعویق بیافتند اما در شرایطی که امروز درگیر آن هستیم، احتمالا تعویق قابل ملاحظه ­تر باشد.»

بر اساس گفته مدیران پی­بی­اچ انرژی که چهارمین پالایشگاه بزرگ آمریکا از نظر ظرفیت است، افت تقاضا برای سوخت جت ممکن است نرخ عملکرد پالایشگاه­ها را در سرتاسر این صنعت محدود کند. اداره اطلاعات انرژی آمریکا گفته تقاضا برای بنزین و محصولات تقطیری از بدترین دوره شیوع کرونا 80 تا 90 درصد بازیابی شده اما سوخت جت فقط به 30 درصد تقاضای قبلی رسیده است.

توماس نیمبلی، مدیر عامل پی­بی­اف جمعه گفت از آنجایی ­که پالایشگاه­ها نمی­توانند بدون تولید سوخت جت، محصولاتی مانند گازوئیل تولید کنند، سطح پالایش را پایین نگه­ می­دارند. او پیش از این گفته بود: «من موافق این نظر نیستم که اگر تقاضای سوخت جت در سطح فعلی باقی بماند هم می­توانیم به ظرفیت تولید کامل برسیم.»

اگر پالایشگاه­ها با ظرفیت کامل کار کنند، توانایی آن­ها برای کنترل تولید سوخت جت کاهش می­یابد. به گفته رویترز، سایر پالایشگران آمریکایی با 80 درصد ظرفیت کار می­کنند اما پی­بی­اف هنوز تولید خود را در سطحی پایین­تر نگه داشته و به به این رویه تا زمان بازگشت تقاضا در بازارهای کلیدی ادامه خواهد داد. این شرکت در سه­ماهه دوم سال جاری فقط یک میلیون دلار سود ناخالص در ساحل غربی کسب کرد.

نیمبلی درباره دلیل این موضوع می­گوید: «ما در آوریل حاشیه سود منفی داشتیم که به شدت درآمد­ را در ساحل غربی تحت تاثیر قرار داد.» با این حال او افزوده در هفته­های اخیر تقاضای بنزین در کالیفرنیا بازیابی شده و کرک اسپرد بازار فیزیکی (اختلاف قیمت نفت خام و محصولات پالایشی) نیز در سان­فرانسیسکو و لس­آنجلس در هفته گذشته به 13 دلار رسیده است. با این وجود، او معتقد است همه ­گیری کرونا در آمریکا به کاهش دائمی ظرفیت پالایش این کشور منجر خواهد شد./ دنیای بورس      

با ما در تماس باشید

image description