image description

جزئیات خبر

اقدامات جدید بورسی « وپارس »

اقدامات جدید بورسی « وپارس »

اقدامات عملی بانک پارسیان برای خروج از بنگاه‌داری چیست.

به گزارش «دنیای بورس»، دنیای اقتصاد نوشت: مدیر امور شرکت‌ها، مجامع و سرمایه‌گذاری بانک پارسیان از مصوبات و برنامه‌های این بانک برای رسیدن به بانکی چابک خبر داد و ابراز امیدواری کرد بخش عمده این مصوبات در سال ۱۴۰۰ محقق شود.

محمد ابوالقاسمی با بیان اینکه سـهام بانک با یک روند متعادل رو به مثبت ‌شدن بوده اسـت، چشم‌انداز و بازدهی سهم را برای سهامداران مناسب ارزیابی کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین اهداف مدیریت هر مجموعه افزایش حداکثری ثـروت سـهامداران است.

وی افزود: مدیریت بانک سعی کرده با اتخاذ سیاست‌های مناسب منافع سهامداران را در کوتاه‌مدت و بلندمدت تامین کند.

وی با تاکید بر اینکه بانک پارسیان تمام توان خود را بر فروش املاک مازاد و عرضه سهام شرکت‌های زیرمجموعه برای خروج از بنگاه‌داری متمرکز کرده است، درباره توفیقات حاصل شده و نتایج آن تصریح کرد: مرجع قانون‌گذار در مواد ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید بر واگذاری املاک مازاد و همچنین سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های خارج از زنجیره بانکداری تاکید کرده است.

بانک پارسیان نیز تاکنون برای اجرای مواد ۱۶ و ۱۷ قانون رفع موانع تولید اقدامات قابل توجهی  انجام داده است.

 مدیر امور شرکت‌ها، مجامع و سرمایه‌گذاری بانک پارسیان با اشاره به عملکرد این بانک در خصوص فروش املاک و دارایی‌های مازاد در سال‌جاری گفت: بانک طی هشت ماه ابتدای سال مالی جاری بیش از  24500 میلیارد ریال از املاک مازاد را واگذار کرده است.

همچنین در سال 1399 سهام شرکت لیزینگ پارسیان توسط بانک در بازار بورس اوراق بهادار عرضه شده و عرضه اولیه سهام شرکت فرآوری معدنی اپال کانی پارس نیز در بورس اوراق بهادار در آستانه انجام است.

به همین منظور جهت عرضه عمومی سهام تعدادی دیگر از شرکت‌های تابعه بانک در بورس نیز اقدامات موثری صورت پذیرفته که در حال طی مراحل قانونی عرضه سهام است.

ابوالقاسمی در خصوص راهکارها و برنامه‌های بانک پارسیان درباره افزایش سرمایه خاطرنشان کرد: مهم‌ترین رکن برای افزایش ظرفیت‌های بانک، میزان سـرمایه پایه  است که با افزایش آن، نسبت کفایت سرمایه بهبود خواهد یافت.

از جمله راهکارهای افزایش نسبت کفایت سرمایه، افزایش در حقوق صاحبان سرمایه و بهینه‌سازی ترکیب دارایی‌هاست که با توجه به الزامات ابلاغی معاونت  نظارتی بانک مرکزی، افزایش سرمایه بانک به میزان 50 درصد در دستور کار قرار گرفته است.

 وی افزود: در حال حاضر پس از تصویب گزارش توجیهی افزایش سرمایه توسط هیات‌مدیره بانک و اخذ گزارش حسابرس و بازرس قانونی جهت اخذ مجوز از نهادهای ناظر اقدام شده و امید آن می‌رود که در سال‌جاری بخشی از آن تحقق یابد.

با ما در تماس باشید

image description